سرعت و تمرکز خواندن در متون رو با هم بالا میبریم.

 

سرعت و تمرکز خواندن در متون رو با هم بالا می بریم

    با وجود روش های بسیاری که تا به امروز برای درک متن و به خاطر سپاری انواع نکات مهم و کلیدی آن ارائه شده، اما هنوز خوانندگان با دشواری هایی روبرو هستند. ممکن است شما هم یکی از همین افراد باشید!!! یکی از این مهارتها، تکنیک Skimming هست که خیلی از ما روزانه با آن روبرو هستیم و این شیوه را به ناخودآگاه برای خواندن روزنامه و مجلات خود در مترو، آرایشگاه و ... به کار می گیریم. به دلیل به روز شدن سریع اطلاعات، باید مهارت لازم در خواندن مطالب را پیدا کنیم تا از دریافت اطلاعات عقب نمانیم. 
تکنیک Skimming بسیار مفید است برای الک کردن(غربال کردن) داده هایی که به ذهن و چشم ما هجوم می آورند، اما مشکل اصلی اینجاست که این شیوه برای به خاطر سپاری این حجم زیاد اطلاعات و افزایش دادن میزان دانش ما، خیلی کاربردی نیست. قبل از هر اقدامی بهتر است تا یکسری واقعیت ها را با هم مرور کنیم. بطور معمول میزان دریافت لغات در دقیقه (WPM) برای خوانندگان متوسط بین 150 تا 250 کلمه می باشد. نکته مهم اینکه این میزان به راحتی با تمرین و آموزش کامل برای چشمان ما قابل افزایش است. بنابراین نه تنها باید به خودمان یاد بدهیم تا حواس پرتی ها را نادیده بگیریم و عادت های قدیمی خواندن مانند بلند خوانی را به حداقل برسانیم، بلکه باید حافظه خود را به تمرکز و نگهداری اطلاعات آموزش دهیم. فاکتور مهم دیگه سطح لغات خوانندگان هست که افزایش دادن دامنه لغات بسیار ضروری می باشد. چراکه باعث درک بهتر مطالب و به خاطر ماندن اطلاعات دریافتی می گردد.

قبل از هر اقدامی بهتر است تا یکسری واقعیت ها را با هم مرور کنیم. بطور معمول میزان دریافت لغات در دقیقه (WPM) برای خوانندگان متوسط بین 150 تا 250 کلمه می باشد. نکته مهم اینکه این میزان به راحتی با تمرین و آموزش کامل برای چشمان ما قابل افزایش است. بنابراین نه تنها باید به خودمان یاد بدهیم تا حواس پرتی ها را نادیده بگیریم و عادت های قدیمی خواندن مانند بلند خوانی را به حداقل برسانیم، بلکه باید حافظه خود را به تمرکز و نگهداری اطلاعات آموزش دهیم.
فاکتور مهم دیگه سطح لغات خوانندگان هست که افزایش دادن دامنه لغات بسیار ضروری می باشد. چراکه باعث درک بهتر مطالب و به خاطر ماندن اطلاعات دریافتی می گردد.

کاهش بلندخوانی (Subvocalization)
    اولین باری که شروع به خواندن کردیم با صدای بلند هر چیزی را می خواندیم تا کم­کم یاد گرفتیم برای خودمان بخوانیم. بسیاری سر امتحانات متون را زمزمه می کنند و نه تنها برای خود بلکه برای دیگر آزمون دهندگان حواس پرتی ایجاد می کنند!!! گفتن کلمات در ذهن به سریع خواندن و عبور شما از کلمات کمک می کند. این گونه ذهن شما به چشمان شما اعتماد می کند و ذهن یک function را process میکند، اما با بلند خوانی عملکرد مغز بین چشم و بخش شنوایی باید تقسیم شود واین یعنی اتلاف!!!
تا زمانی که این عادت ناخوشایند را به حداقل نرساندید، به آموزش خود ادامه دهید!!!

Subvocalization: (also known as auditory reassurance) is a very common habit among readers. It involves saying words in your head while reading and it's one of the main reasons why people read slowly and have trouble improving their reading speed.

پیش خوانی متن 
    یکی از شیوه های افزایش سرعت در خواندن، آشنایی با متن مورد نظر قبل از خواندن آن هست. پیش خوانی متن شبیه دیدن Trailer یک فیلم قبل از دیدن آن در سینما هست. برای برخورد با این کار باید ابتدا ببینید که در چه حد اطلاعات میخواهید از متن خود استخراج کنید. ابتدای بخش های مقدمه هر متن را بخوانید که معمولا در پاراگراف ابتدایی متن می باشد. در متونی که بسیار طولانی می باشد، بخش مقدمه می تواند در چندین پاراگراف قرار گیرد. بعد از خواندن این بخش، به بخش نتیجه گیری متون بروید. براساس نوع هدفتان از متن، سعی کنید از این دو بخش خوانده شده NOTE برداری کنید. با خواندن این دو قسمت از متن، شما یه نظریه کلی (Bird’s eye view) نسبت به متن خود خواهید داشت. با داشتن این تصویر کلی (big picture in mind) از متن می توانید به سراغ متون خشک، حجیم و فنی (dry, dense, & technical) بروید.

کلمات و تاثیر آن بر سرعت خواندن 
    کاملا واضح است که سرعت خواندن هر متنی به غنی بودن دایره الغات شما بستگی دارد!!! اگر هر لحظه در متن با کلمات جدید برخورد کنید، خواندن متن برای شما طاقت فرسا می شود. هر چقدر بیشتر بخوانید، کلمات بیشتری یاد می گیرید. اما روشهای مفیدی وجود دارد که به شما کمک می کند تا کلماتی که یادآوری آنها سخت می باشد را به یاد آورید.  "روش جایگزینی" یکی از تکنیکهای مفید در این زمینه هست.  در این تکنیک از ساختار سازنده کلمات به شیوه ای خلاقانه ای بهره می جوییم تا به مفهوم کلمه پی ببریم. گشیوه کار با این تکنیک به این روش هست که کلمات مشکل و پیچیده را به تکه های قابل یادآوری تقسیم کرد و بخش های مشکل را با کلمات یا گروهی از کلمات که معنی و مفهوم لازم را برساند، جایگزین می کنیم. برای مثال کلمه "claustrophobia" در نظر بگیرید.

Claustrophobia (n): the fear of tight spaces.

هر فردی که چند ترم زبان انگلیسی خوانده باشد می تواند متوجه شود که phobia به معنی "ترس از" می باشد. تصور کنید که claus بخشی از Santa Claus می باشد. حالا تصور کنید که Santa Claus در یک دودکش تنگ گیر افتاده است. در نتیجه تصور اینکه این فرد در همچین فضایی گیر افتاده و این نوع ترس به نام این فرد نام گرفته است. خیلی مسخره هست، اما چاره ای نیست!!! ریشه اصلی این کلمه از یک کلمه لاتین به نام Claustrum Cloister گرفته شده است که به معنی "ساختمانی است که در آن دستورات دینی آموزش داده می شود".

سری فیبوناچی مشکل رو حل میکنه
    کسانی که به ریاضیات علاقه زیادی دارند می توانند در یک بازه زمانی برای به خاطر سپاری کلمات از سری فیبوناچی بهره بگیرند. فیبوناچی یک سری ریاضی هست که شامل اعداد: 0و1و1و2و2و5و8و13و 21و غیره. (سری بعدی اعداد از جمع دو عدد قبل آن نشات می گیرد). این اعداد نشان دهنده ی روزهای مرور تعداد کلماتی است که مثلا شما در امروز برای اولین بار مطالعه کرده اید. ( روز 1، فردا، 2 روز بعد، 3 روز بعد و...) . خیالتان راحت باشد که این اعداد با ذهن شما هماهنگ هست و نتیجه مطلوب در اختیار شما خواهد گذاشت. این شیوه در بازه های زمانی که این سری اعداد به شما می دهد، کمک می کند تا کلمات روز اول را به حافظه بلند مدت شما منتقل گردد.

بسیار خوب Skimming زیاد خیلی جالب نیست!!! ، سریع خواندن خوب هست. حالا که چی؟؟؟
    تنها تفاوت سریع خواندن با Skimming این است که هدف شما در استفاده از این تکنیک آن هست که تا جایی که می توانید هوشیارانه متن را بخوانید و تقریبا اکثر نکات موردنیاز را استخراج کنید. مهم نیست که متن مقابل شما برای امتحان خوانده می­شود یا برای سرگرمی؛ مهم این است که اکثر مطالب را به خاطر بسپارید. 

تنها ممارست در استفاده از این تکنیک برای متون مختلف، می تواند به شما کمک کند تا کمتر به شیوه Skimming سر بزنید!!!

** تکنیک بعدی روش های کاهش بلندخوانی هست.


نظرات (8)

  1. بل

سلام مرسی شما عالی هستید.. ممنونم .. لطفا همیشه ما رو مستفیض کنید.

این سری دقیق فیبوناچی است، لطفا توی متن آموزشی اصلاحش کنید.

غیر از دو عدد اول، اعداد بعدی از جمعِ دو عددِ قبلیِ خود به‌دست می‌آیند. اولین اعداد این سری عبارت‌اند از:

۰٬ ۱٬ ۱٬...

سلام مرسی شما عالی هستید.. ممنونم .. لطفا همیشه ما رو مستفیض کنید.

این سری دقیق فیبوناچی است، لطفا توی متن آموزشی اصلاحش کنید.

غیر از دو عدد اول، اعداد بعدی از جمعِ دو عددِ قبلیِ خود به‌دست می‌آیند. اولین اعداد این سری عبارت‌اند از:

۰٬ ۱٬ ۱٬ ۲٬ ۳٬ ۵٬ ۸٬ ۱۳٬ ۲۱٬ ۳۴٬ ۵۵٬ ۸۹٬ ۱۴۴٬ ۲۳۳٬ ۳۷۷٬ ۶۱۰٬ ۹۸۷٬ ۱۵۹۷٬ ۲۵۸۴٬ ۴۱۸۱٬ ۶۷۶۵٬ ۱۰۹۴۶٬ ۱۷۷۱۱

ادامه مطلب
  1. سیرا

سلام،خیلی ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون میزازید.خود من جز افرادی بودم که راهها را غلط و اشتباه میرفتم با خوندن مقاله شما راه برام روشن شد.

  1. نرگس سبزواری

سلام
از توضیحات جالبتون بسیار ممنونم .لطفا ایت توضیحات رو با مثال و توضیحات دیگر ادامه بدین خیلی میتونه مفید باشه .
درباره روش فیبوناچی هم تو بحث زبان دو نمونه مثال بزنید.

  1. کیانوش

مرسی از تلاش پیوسته و کار حرفه ای شما
کارتون بسیار ارزشمنده ????

  1. فاطمه اعلی لواسانی

ممنون بسیار مفید بود

  1. davood

بابت اگاهی بخشیدن به فرزندان این مرز و بوم به نوبه خودم دستهای گرمتان را می فشارم.
باشد که همیشه چون سرو راست قامت و سبز باشید.

  1. فرامرز

ادب حکم میکنه از نویسنده این مقاله تشکر کنیم.
به نوبه خودم بابت این مطلب جامع و مفید ازتون تشکر میکنم.
مرسی

  1. عفت

مرسی از مطالب مفیدی که در اختیارمون میزارین.اگه میشه راجع به مدیریت زمان مخصوصا در بخش ریدینگ یه راهنمایی هایی بکنید.ممنون میشم

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
VIPLogo.png

نشاني شعبه مركزی: تهران، بلوار اصلی سعادت آباد، خیابان ٣۵ شرقی (صراف نژاد)، پلاک  ٢٠ - تلفن:  ٨٨۶٨٣٧١۵ - ٨٨۶٨۶٩٧٢

logo-samandehi
تمامی حقوق سایت برای آموزشگاه زبان بیان برتر محفوظ است

bayanbartar-logo

درس هنوز ارائه نشده است

دانشجو عزیز بیان برتر، مهلت تکمیل فرم دو برنده خوش شانس تحصیل در کانادا از ساعت 12 نیمه شب پنجشنبه به اتمام رسیده است.

لطفا نام کاربری (کد ملی) را به صورت صحیح وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید.
لطفا نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید
لطفا رشته تحصیلی خود را وارد نمایید
لطفا محدوده منزل خود را وارد نمایید
لطفا محدوده محل کار خود را وارد نمایید
جنسیت:
لطفا جنسیت خود را وارد نمایید
تاریخ تولد:
/ / لطفا تاریخ تولد خود را وارد نمایید
مقطع تحصیلی:
Invalid Input
کشور مقصد:
Invalid Input
طریقه آشنایی :
Invalid Input

منشور اخلاقی و انضباطی موسسه فرهنگی آموزشی (VIP)
موسسه فرهنگی آموزشی بیان برتر با توجه به اهمیت دوره های آموزشی خود، عدم رعایت مسائل انضباطی و مقررات آموزشی را باعث ایجاد بی نظمی و پایین آمدن بازدهی کلاس می داند که در نتیجه منجر به عدم بهره گیری کافی زبان آموزان می شود. لذا آیین نامه انضباطی این مرکز جهت اطلاع رسانی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت که رعایت تمامی موارد آن برای داوطلبین عزیز الزامی است و در صورت عدم رعایت، موسسه محق خواهد بود بدون هیچ توضیحی و بدون برگشت هیچ وجهی، زبان آموز خاطی را از ادامه شرکت در کلاس ها منع کند.

1. دو آزمون آزمایشی آیلتس (ماک ) رایگان برای هر دانشجو دوره سامیت در نظر گرفته شده که موظف هستند آزمون اول را قبل از شروع دوره و آزمون دوم را بعد از اتمام دوره در تاریخ های معین شده ثبت نام نمایند و بدیهی است خارج از این تاریخ ها آزمون های رایگان منقضی خواهد شد و هر فرد ملزم به پرداخت هزینه برای ثبت نام آزمون ها می باشد.
2.رعایت ادب و احترام نسبت به مدیر، اساتید و دیگر کارکنان دوره های آموزشی
3.سعی شایسته در یادگیری، تحصیل و اطاعت از دستورهای آموزشی و تربیتی
4.رعایت موازین اخلاقی، حفظ حجاب و شئونات اسلامی، حضور به موقع در محل برگزاری کلاس ها و خروج آن در پایان ساعت آموزشی، پرهیز از تجمع در راهروها و محیط مقابل ساختمان محل برگزاری کلاس ها
5.جهت حفظ انضباط آموزشی موسسه، غیبت بیش از سه جلسه در کلاس ها بدون هماهنگی به معنای انصراف از حضور در کلاس ها تلقی می شود. 
6.پنج دقیقه قبل از شروع کلاس ها داوطلب ملزم به حضور در محل تشکیل کلاس ها می باشد. (از آوردن همراه هنگام تشکیل کلاس های درسی جداً خودداری فرمایید).
7.تسویه حساب مالی داوطلبان می بایست قبل از شروع اولین جلسه کلاس به صورت کامل انجام شود. در غیراین صورت موسسه جهت منع حضور داوطلب در کلاسها، محق و مختار خواهد بود. تبصره: درصورت وجود شرایط خاص پرداخت برای زبان آموز، نحوه پرداخت در قبض رسید درج می گردد. 

مهم: مدارک و شهریه دریافتی تحت هیچ شرایطی مسترد نمی گردد.
تبصره 1: درصورت انصراف زبان آموز به هردلیل پس از ثبت نام، بیش از 14 روز کاری مانده تا شروع کلاس 10 درصد، 10 الی 14 روز کاری مانده تا شروع کلاس 20 درصد، کمتر از 10 روز کاری مانده تا شروع کلاس پس از کسر 30 درصد از کل شهریه، مابقی شهریه عودت داده میشود و پس از شروع کلاس ها تحت هیچ شرایطی شهریه پرداختی عودت نخواهد شد. تبصره 2: در راستای احترام به عقاید زبان آموزان، چنانچه بیش از 50 درصد زبان آموزان به استناد فرم نظرسنجی موسسه فقط تا جلسه سوم برگزاری کلاس، نسبت به نحوه تدریس مدرس دوره معترض باشند، موسسه متعهد میگردد بلافاصله نسبت به تعویض مدرس اقدام نماید. بدیهی است درخواست پس از نظرسنجی جلسه سوم منجر به تعویض استاد نخواهد شد.    تبصره 3: تشکیل حتی یک جلسه از یک درس در هرکلاس، حتی بدون حضور زبان آموز به منزله شروع کلاس ها می باشد.
تبصره 4: انتقال هزینه کلاس به هر دلیل و مشکلی از سمت زبان آموز به ترم یا ترم های آتی امکان پذیر نمی باشد.
8.مسئولیت کلیه حوادث و مشکلات کاری، شغلی و خانوادگی زبان آموز، مشکلات پزشکی و بستری های بیمارستانی، پس از شروع کلاس ها صرفاً متوجه زبان آموز بوده و موسسه با توجه به عدم امکان جایگزینی در کلاس شروع شده، هیچ گونه تعهدی در ارتباط با عودت وجه و یا حتی جابجایی کلاس زبان آموز نخواهد داشت.
9.قابلیت جابجایی و انتقال به روزهای دیگر غیر از روزهای مشخص شده در فرم ثبت نام برای دانشجو وجود ندارد.

چنانچه دانشجو بدون مشورت و صلاحدید مشاورین اقدام به ثبت نام آنلاین درتمامی دوره ها کند ،هرگونه مسئولیتی از موسسه سلب و به عهده ی دانشجو خواهد بود

Untitled Box

بیان برتری عزیز، مهلت ثبت نام به اتمام رسیده است.